Pracovný pohovor

40 cvičných otázok na váš pohovor

„Ak by ste si mohli vybrať skladbu, ktorá by sa hrala hneď, ako vojdete do miestnosti – ktorá by to bola?“ Alebo „Ak by ste si spomenuli na jednu vetu, ktorá by to bola?“ Toto nie sú najnovšie trendy, ako začať s niekým konverzáciu v bare. Sú to otázky, ktoré spoločnosť Google skutočne kladie počas pohovoru. Ako ste odpovedali?

Zostavili sme pre vás štyridsať najčastejších otázok z pracovných pohovorov a vysvetlíme vám, na čo si dať pozor pri odpovediach.

Pracovný pohovor – prvé rande

Pohovor je ako prvé rande. Každý chce ukázať svoju najlepšiu stránku a dúfa, že chémia je správna. Vo vzduchu môže visieť nervozita, pretože neviete, čo chce ten druhý vedieť, a či budete okamžite poznať správnu odpoveď.

Úlohou HR manažérov je priamo alebo nepriamo určiť, s kým majú do činenia a či motivačný list a životopis sú v súlade s uvedenými informáciami. Uchádzač musí na pracovnom pohovore tiež zistiť, či preskočila iskra. Či sú vaše vlastné hodnoty a nápady v súlade s hodnotami a myšlienkami spoločnosti.

Príprava na pracovný pohovor je nevyhnutná, prečo?

Každý, kto premýšľa o pracovnom pohovore vopred, nebude nervózny pri neobvyklých otázkach. Môže tak venovať osobitnú pozornosť pracovnému prostrediu a spoločnosti, zamerať sa na to dôležité a vyhodnotiť informácie o spoločnosti, tíme a pozícii.

Personalisti sa vždy snažia nahliadnuť do vás hlbšie a vylákať vás z komfortnej zóny. Musia získať prehľad o vašej odbornej kvalifikácii, sociálnych schopnostiach, motivácii a plánoch do budúcnosti (zamestnanie).

Ešte jedna vec: ak sa chcete stať hercom, mali by ste ísť do divadla. Aj keď vám memorovanie odpovedí poskytne istotu, je vždy vidieť, že je to nacvičené. Personalisti majú vyškolené oči a uši, všimnú si rozdiel medzi autentickými a nacvičenými odpoveďami. Automaticky si potom položia otázku, či sa snažíte niečo skryť, čo samozrejme vzbudzuje podozrenie.

Čo teda robiť?

Svoje otázky si napíšte na lístočky a nalepte ich na rôzne miesta vo vašom byte. Napríklad na kávovar. Ak si potom skoro ráno pripravujete raňajky, môžete si na ne sami odpovedať. Najlepšie je robiť to nahlas. Je rozdiel medzi tým, keď len premýšľate a skutočným hlasným vyslovovaním. Takto si všimnete, keď sa zaseknete.

Osvedčené otázky na pracovnom pohovore

  • Najlepšie je začať s klasickými otázkami týkajúcimi sa žiadosti. Pýtajú sa na ne takmer na každom pracovnom pohovore.
  • Prečo by sme vás mali prijať?
  • Prečo ste pre túto prácu ten pravý/tá pravá?
  • Uchádzate sa o prácu aj niekde inde?
  • Kde sa vidíte o 5 rokov?
  • Môžete nám povedať niečo o svojej obľúbenej činnosti?
  • Aká je vaša motivácia?
  • Čo si myslíte o nadčasoch?
  • Čo práve čítate?

Niektorí uchádzači potrebujú na prípravu na pohovor viac ako len dotazník. Chcú poznať pozadie a pochopiť, ako funguje pracovný pohovor. Chcú vedieť, prečo sa kladie konkrétna otázka a aký je jej účel.

Prelomové otázky a krátke predstavenie – 1. fáza

Prelomová otázka ​​je položená po krátkom rozhovore (Small talk) a je začiatkom skutočného pohovoru. Táto otázka alebo požiadavka vám dáva príležitosť prezentovať sa. V „krátkom predstavení“ (3 až 5 min.) by ste mali stručne opísať svoju profesionálnu kariéru a najdôležitejšie informácie o sebe. Aby ste neodbočili, pomáha držať sa „Ja som… Ja môžem… Ja chcem…“ štruktúry.

  • Prečo ste pre túto prácu ten pravý kandidát?
  • Prečo by sme zo všetkých uchádzačov mali vybrať práve vás?
  • Takže, povedzte nám niečo o sebe…

Zapálenie a veľké ciele na pracovnom pohovore – 2. fáza

V tejto fáze chce personalista zistiť, prečo ste sa rozhodli pre túto prácu a túto spoločnosť. Čím presvedčivejšie v tejto fáze pracovného pohovoru vysvetlíte svoju motiváciu pri podávaní žiadosti a svoje ciele, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú vašu motiváciu, tým väčšie sú vaše šance na získanie požadovaného zamestnania.

Štúdie Booth School of Business ukázali, že uchádzači, ktorí dokázali dôveryhodne vysvetliť, prečo sa zaujímajú o túto konkrétnu činnosť, odvetvie, atď., dostanú prácu častejšie. Rozhodujúcim faktorom je sebamotivácia.

  • Prečo chcete pracovať práve pre nás?
  • Prečo ste si ešte nenašli nové zamestnanie?
  • Aký plat by ste chceli mať?

Pracovný pohovor

Reflexia a otvorenosť – 3. fáza

Otázka silných a slabých stránok uchádzača je slávna, ale aj notoricky známa. Je to jedna z takzvaných stresových otázok. Ľudia chcú vidieť, ako sa vyrovnáte s nepríjemnou situáciou. Zároveň chcú zistiť, či máte schopnosť reflexie a ako pristupujete k „problému“, v tomto prípade k vašim slabým stránkam. Štúdie preukázali, že uchádzači, ktorí sa otvorene venovali svojim slabostiam, mali päťkrát vyššiu šancu zamestnať sa.

  • Aké sú vaše slabé stránky?
  • Čo negatívne by ste o sebe povedali vy alebo vaši kolegovia?
  • Povedzte nám svoje tri pozitívne vlastnosti

Neuspokojivý štýl práce a preháňanie – 4. fáza

Pracovné štýly sú rôzne. V tejto fáze pracovného pohovoru chce HR manažér zistiť, či sa váš spôsob práce zhoduje s pracovným štýlom tímu. Ponuka práce obvykle popisuje presne to, čo je potrebné. Takže zvýraznite spôsoby práce, ktoré zodpovedajú danému miestu. Upozornenie: nepreháňajte! Ak potom v skúšobnej dobe nebudete vedieť splniť očakávania, bude sklamanie veľké a pravdepodobne bude mať aj následky.

  • Popíšte nám svoj štýl práce
  • Ako si organizujete svoju každodennú prácu?
  • Čo budete robiť v prvom mesiaci v tomto zamestnaní?

Chémia a spoločné znaky – 5. fáza

Ako všetci vieme, musí preskočiť iskra alebo musí sedieť chémia. Ostáva ešte otvorená otázka, či vám sedí podniková kultúra. Z toho vyplynie, či by ste ako osoba zapadli do spoločnosti. Čo sa tým presne myslí? Rovnako, ako vášmu budúcemu zamestnávateľovi, aj vám záleží na výskume a inováciách? V tom prípade na to upozornite. Angažujete sa rovnako ako spoločnosť v ochrane životného prostredia? Zdôraznite to. Predtým si urobte prieskum a zistite, ako vyzerá firemná kultúra. Zamerajte sa na to, čo máte spoločné.

  • Čo vás zaujalo na našej spoločnosti?
  • Ako si predstavujete vynikajúcu spoločnosť?
  • Aké vlastnosti by mal podľa vás mať manažér?

Superhrdinovia a lietajúce kone na pracovnom pohovore – 6. fáza

Nie, nemôžete vedieť, že prídu takéto otázky. Môžete sa len jednoducho zapojiť. Neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. Ide o vašu schopnosť myslieť kreatívne a s orientáciou na cieľ. Nájdite si teda chvíľu času a odpovedzte na VŠETKY otázky. Na konci vždy vysvetlite, ako ste prišli k tejto odpovedi alebo návrhu.

  • Keby ste boli superhrdina, ktorú superschopnosť by ste si vybrali?
  • Predajte mi túto špongiu
  • Čo by ste robili, aby ste naučili koňa lietať?

Improvizácia a jednofarebná postupka – 7. fáza

Na pracovných pohovoroch prichádza bod, v ktorom chce HR manažér vidieť vaše karty. Provokatívne, prekvapivo a niekedy aj trochu zákerne vás recruiter núti do improvizácie. Nenechajte sa tým vyviesť z miery. Cieľom stresových otázok je práve to. Ostaňte v pokoji a vždy odpovedajte s úsmevom. Napríklad krátkou zábavnou historkou.

  • Povedzte mi niečo, čo by ste povedali svojmu domácemu miláčikovi
  • Myslíte si, že ste odviedli dobrú prácu? Prečo?
  • Myslíte si, že sa vám na tomto pohovore darí?

Stredne prepečený steak a chválospevy – 8. fáza

Otázky týkajúce sa charakterových vlastností sú zamerané na váš hodnotový systém. Chválospevy na samého seba ako aj samochvály pôsobia nesympaticky a arogantne. Nejasné odpovede vyvolávajú dojem neistoty. Tak, ako takmer vo všetkom v živote, aj pri týchto otázkach je dôležitá rovnováha.

Situáciu vám môže uľahčiť, ak vopred viete, ktorými hodnotami a vlastnosťami spoločnosť žije, a ktoré sú dôležité pre vás. Ak existujú podobnosti, je to zjavná výhoda.

  • Objednáte si svoje steak stredne prepečený, čašník vám prinesie prepečený, čo urobíte?
  • Aké najťažšie rozhodnutie ste museli urobiť za posledný rok?
  • Vyberte si auto, ktoré najlepšie vystihuje vašu povahu, a vysvetlite prečo

Príklady a soft skills – 9. fáza

Ak sa uchádzate o manažérsku pozíciu, ľudia sa veľmi zaujímajú aj o vaše soft skills v oblasti riadenia ľudí. Ako riešite konflikty? Čo robíte, aby ste motivovali svoj tím? Ako podporujete pokrok svojich zamestnancov?

Najlepšie je odpovedať na tieto otázky konkrétnymi príkladmi, ktoré ilustrujú, ako vyzerá váš štýl vedenia. Nebojte sa držať sa toho, čo ste sa naučili a čo budete na novej pozícii robiť lepšie ako na tých predchádzajúcich.

  • Ste niekto, komu môže zamestnanec dôverovať? Prečo?
  • Ako motivujete svojich zamestnancov k dosiahnutiu cieľov?
  • Akým spôsobom spolupracujete s komplikovanými zamestnancami?

Rybári a šikovné ryby na pracovnom pohovore – 10. fáza

Každý vie, čo sú úskočné otázky. Niekoľko sekúnd po tom, čo ste na otázku odpovedali, alebo najneskôr, keď vás upozornia na úskok v nej, si uvedomíte, že ste nepočúvali pozorne, alebo ste si na odpoveď nenechali dostatok času.

Náš tip preto je: Nechajte si čas na VŠETKY otázky. Nie nevyhnutne 6 minút, ale dosť na to, aby ste si v hlave zopakovali otázku a popremýšľali o odpovedi. Pri opakovaní položenej otázky si všimnete „malé pasce“.

Na takéto otázky sa tiež používajú informácie z internetu alebo z vašich kanálov sociálnych médií. Preto odporúčame kontrolu a zabezpečenie vašich informácií na sociálnych sieťach ešte pred začiatkom fázy uchádzania sa o prácu (najlepšie pred odoslaním žiadosti).

  • Ak odídete z tejto spoločnosti, čo by ste chceli, aby sa o vás hovorilo?
  • Na jednom z vašich kanálov na sociálnych sieťach je často vidieť fotografie jedného z obľúbených alkoholických nápojov. Čo by ste k tomu povedali?
  • Čo je pre vás na tejto práci najkomplikovanejšie?

Pracovný pohovor

Špongie a škrupule – 11. fáza

Počas pohovoru je rovnako dôležitá ako tie pred ňou otázka „Je ešte niečo, čo by ste chceli vedieť?“ Táto otázka je súčasťou pracovného pohovoru a hovorí tiež niečo o vás. Takže sa vždy niečo opýtajte. Na jednej strane je to šanca dozvedieť sa viac o vašom šéfovi, tíme, pracovisku alebo predstavách a požiadavkách na danú pozíciu. Ak sa vám odpovede zdajú nejasné, neváhajte sa opýtať znova. Trefnými otázkami môžete opäť zdôrazniť svoj záujem a odhodlanie.

  • Čo sa očakáva od ideálneho uchádzača na tejto pozícii?
  • Čo sa na vašich najlepších zamestnancoch najviac cení?
  • Kedy by ste povedali, že je človek na tejto pozícii úspešný?
  • Aký štýl vedenia má môj nadriadený?
  • Ako sa podporujú talenty a silné stránky zamestnancov?
  • Ako prebieha zaškolenie vo vašej spoločnosti?
  • Kedy môžem očakávať rozhodnutie?

Otázky, ktoré by na pracovnom pohovore nemali padnúť

Príklady predchádzajúcich otázok boli všetky úplne v poriadku. Existujú však aj otázky, ktoré sú nezákonné a nikto by vám ich nemal položiť. Žiaľ, musíme povedať, že sa to aj napriek tomu deje. Preto je dobré vedieť, že z právneho hľadiska na ne nemusíte odpovedať. To znamená: zachovajte pokoj a zdvorilosť a odpovedzte s „nie“ alebo s nevinnou lžou. Viac informácií nájdete tu.

Tu je niekoľko príkladov:

  • Ste tehotná alebo plánujete otehotnieť v blízkej budúcnosti?
  • Ste homosexuál alebo heterosexuál?
  • Kde pracuje váš partner?
  • Máte nejaké chronické ochorenia?
  • Fajčíte?
  • Mali ste už nejaké vážne choroby?
  • Do ktorej politickej strany patríte?
  • Do ktorej náboženskej komunity patríte?
  • Ste členom odborov?
  • Máte dlhy?
  • Má vaša rodina veľa peňazí?

Existujú však aj výnimočné prípady. Napríklad, ak sa niekto chce stať policajtom, musí odpovedať na otázky týkajúce sa svojej bezúhonnosti. Alebo ak niekto pracuje s jedlom, musí odpovedať na otázky ohľadom infekčných ochorení. Otázka tehotenstva môže byť položená aj v prípade mimoriadne náročnej alebo namáhavej fyzickej práce. Pre vaše dobro a pre dobro dieťaťa by sa na túto otázku malo odpovedať pravdivo.