Ako sa odhodlať k zmene zamestnania

Baví vás vaša práca? Tešíte sa za svojimi kolegami? Cítite sa v nej docenený? Zostáva vám popri práci čas aj na osobný život? Pokiaľ ste si odpovedali na čo i len jednu otázku odpoveďou ,,nie,” mali by ste si zvážiť, aké sú vaše ďalšie možnosti a pripraviť si zoznam pre a proti. Pred samotným rozhodnutím zmeniť vaše súčasné zamestnanie si zodpovedajte 3 kontrolné otázky.


Nemáte len zlé obdobie?

Dlhodobé intenzívne pracovné tempo bez prestávky môže znamenať len jediné – vyhorenie. Tento stav však nemusí ihneď viesť k odchodu zo zamestnania. Zvážte svoje sily a v takomto prípade si vezmite dlhšiu dovolenku alebo požiadajte svojho nadriadeného o menej povinností, či zmenu pracovnej pozície. Ak vás ani po čase neprejde stav nechuti, nešťastia a vyčerpanosti, rozhliadnite sa po nových pracovných príležitostiach.

 

Ste ochotní opustiť svoju komfortnú zónu?

Stereotyp vás ubíja, no zároveň predstavuje istotu. Ísť si za svojou vysnívanou prácou zároveň znamená odísť do nepoznaných vôd. To určite nie je pre každého. Vyžaduje si to investovať čas a peniaze do svojho profilu, vzdelávania a získavania nových kontaktov. Za tou pomyselnou hranicou komfortnej zóny vás však možno čaká vysnívaný pracovný život. To nezistíte, kým sa neodvážite.

 

Máte dostatočné odhodlanie urobiť krok k zmene? 

Pri zmene práce musíte rátať s tým, že môžete začať úplne od začiatku. Nový zamestnávateľ vám môže v úvode ponúknuť niektoré z nižších pozícií, kde budete musieť získať potrebné skúsenosti, aby ste mohli kariérne rásť. Určite sa to bude odrážať aj na vašej výplatnej páske. S dostatočným sebavedomím, vytrvalosťou, odhodlaním učiť sa nové veci a pracovať na sebe sa vám určite môže podariť dosiahnuť svoje ciele.

 

Kedy je na čase zamyslieť sa nad zmenou zamestnania?

  • Práca vás nenapĺňa a vykonávate ju viac-menej mechanicky.
  • Musíte sa do nej nútiť a cítite sa v nej nespokojný.
  • Pri pomyslení na prácu počas voľna vám okamžite klesne nálada.
  • Po vykonaní práce sa cítite vyčerpaný fyzicky aj psychicky.
  • Finančná odmena vás demotivuje.
  • Váš pracovný kolektív vám nevyhovuje.
  • Na pracovisku boli nastolené pravidlá a procesy, s ktorými ste nespokojný.
  • Nemáte priestor na sebarealizáciu a osobný rast.

 

Rozhodli ste sa pre zmenu, čo ďalej?

Pokiaľ vás vaša súčasná práca nenapĺňa, je dôležité sústrediť sa vo svojom voľnom čase na sebapoznanie. Položte si otázku: ,,Čo by ste robili keby neexistovali žiadne prekážky – peniaze, čas, miesto?” Zhodnoťte vaše silné stránky, hodnoty, ktoré sú pre vás pri výkone práce dôležité, no sebakriticky sa pozrite aj na vaše medzery v skúsenostiach a schopnostiach. Týmto spôsobom zistíte, čo chcete robiť a čo vám má pracovná zmena priniesť. Ak ste sa odhodlali vyjsť zo svojej komfortnej zóny, posunúť sa ďalej, urobiť niečo pre svoje šťastie a vnútornú pohodu, v tom prípade je načase konať. Neodďaľujte cestu k vašej vysnívanej práci a začnite už dnes. Budujte si sieť kontaktov, vyhľadávajte nové príležitosti, stanovte si svoje ciele, určite si krátkodobé míľniky a začnite konať!

 

Novú prácu si môžete nájsť na našom pracovnom portáli www.najdisa.sk