Teambuilding

Teambuilding – vyššia produktivita v dobrej pracovnej klíme

Tím – spolu sa dá dosiahnuť viac. Teraz vám chýba už len jedna vec: dobre koordinovaný tím. Teambuilding sa v skutočnosti javí ako kľúč k trvalej motivácii zamestnancov. Je však skutočne pravda, že budovanie tímu môže zvýšiť produktivitu a znížiť chorobnosť? Odkiaľ pochádza tento zázračný liek a aké sú opatrenia pri budovaní tímu?

Čo je teambuilding?

Teambuilding je činnosť, ktorú vykonávajú všetci členovia tímu spoločne. Zmyslom a účelom akcie by malo byť posilnenie a zlepšenie súdržnosti tímu.

Otvára to možnosť spoznávania sa mimo obvyklej pracovnej rutiny. Nie je dôležité, či ide o veľkú externú akciu, alebo o malé stretnutie v interiéri.

„Zážitky spájajú.“

Ako vznikol teambuilding?

Bruce Tuckman vytvoril model pre tímový rozvoj už v roku 1965. Model popisuje štyri fázy vývojových krokov pre skupiny.

Prvú fázu nazýva „Forming“. Táto fáza je o vzájomnom spoznávaní sa. Členovia skupiny k sebe najskôr opatrne „pričuchnú“.

Druhú fázu Tuckman nazval „Storming“. V tejto fáze sa členovia tímu pomaly spoznávajú, zistia s kým si rozumejú a s kým majú určité trecie plochy. Často už viete rozpoznať konflikty a napätie.

Fáza „Norming“ je treťou fázou vývoja. Spolupráca sa stáva produktívnou. Objavujú sa pokyny a začínajú platiť procesy, ktorými by sa mal tím riadiť.

Štvrtá fáza vývoja tímu sa nazýva „Performing“ alebo fáza vysokého výkonu. Tím sa už spoznal a teraz spolupracuje na riešeniach a dosiahnutí cieľov.

Piata fáza bola pridaná v roku 1977. Táto fáza popisuje rozpustenie tímu. Týka sa tímov, ktoré spolupracujú po obmedzenú dobu a na konkrétnom projekte. Je to fáza zaniknutia tímu.

Prekážky v plánovaní teambuildingu

Najťažšou fázou teambuildingu je plánovanie. Na ňom všetko stojí a padá. Nasledujúce prekážky je preto užitočné vopred vyriešiť.

Treba si uvedomiť, že teambuilding nie je žiadna mediácia. Je nepravdepodobné, že sa tým vyriešia hlbšie konflikty alebo napätie. Tieto stretnutia by sa preto mali konať pravidelne. V prvom rade by mali ponúknuť zmenu od každodennej práce a prostredníctvom pozitívnych skúseností posilniť tímového ducha.

Pri plánovaní venujte pozornosť aj obmedzeniam svojich zamestnancov. Pre členov tímu s deťmi môže byť účasť na viacdennom teambuildingu ťažká. Termíny ako zápis do školy, začiatok letných prázdnin a s nimi spojené štátne sviatky preto nie sú ideálne.

Je dôležité, aby ste mali po udalosti spätnú väzbu. Zistite názor účastníkov na teambuilding ako aj na aktivity, ktoré na teambuildingu prebiehali. To vám pomôže naplánovať ďalšie teambuildingy.

Pár prekvapení si nechajte pre seba. Účastníci by mali byť v zásade zahrnutí do plánovania teambuildingu už od začiatku. Získajte nápady na budovanie tímu od svojich zamestnancov. Môžete počítať s konštruktívnymi príspevkami. Tiež sa vykryštalizuje to, čo by si väčšina zamestnancov želala. Definujte si jasný cieľ.

Náš TIP: Aj napriek zábavným a uvoľneným stretnutiam by ste nemali nikdy zabudnúť na to, že po skončení udalosti sa vrátite naspäť do práce, kde opäť budete s kolegami, vedúcimi oddelení, vedúcimi tímov a nadriadenými.

Teambuilding

Čo konkrétne by sa malo vďaka teambiuldingu zlepšiť?

V zásade ide o podporu komunikácie a dôvery medzi členmi tímu. Medziľudská oblasť musí byť vyvážená a stabilná. Malo by sa zabrániť trecím plochám.

„Komunikácia a dôvera spájajú.“

Teambuilding dáva príležitosť aj riadiacim pracovníkom, aby zlepšili internú komunikáciu. Hierarchické napätie môže vyriešiť otvorený a úctivý dialóg.

„Otvorenosť a rešpekt spájajú.“

Teambuilding je príležitosť priblížiť zamestnancom filozofiu spoločnosti. Hodnoty sú na prvom mieste. Zamestnanci by mali koniec koncov odovzdávať firemné hodnoty vonkajšiemu svetu.

„Hodnoty spájajú.“

Ďalším dôležitým prvkom teambuildingu sú hodnoty. Mala by to byť neformálna tímová udalosť, preto poldňový alebo dokonca celodenný seminár môže dať účastníkom zabrať. Takéto tímové podujatie sa nedá realizovať bez aktívnej spolupráce zamestnancov, otvorenej komunikácie a úsilia. Odmeňte svoj tím, čím sa okamžite zvýši pracovná motivácia i celková motivácia zamestnancov.

„Ocenenia spájajú.“

Aké sú výhody teambuildingu pre spoločnosť?

Úspešný teambuilding má vplyv na spoločnosť. Účastníci sú si bližší. Majú bližšie ku kolegom a bližšie k spoločnosti. Na rozdiely vo fluktuácii má vplyv aj pocit spolupatričnosti. „Podniková rodina“ podporuje lojalitu zamestnancov.

Teambuilnding napomáha tomu, aby členovia tímu navzájom poznali svoje silné a slabé stránky. Týmto spôsobom je možné efektívne využiť silné stránky.

S podporou tímu možno pracovať na slabých stránkach a vylepšeniach. To zvyšuje efektivitu a s tým spojenú produktivitu. To má samozrejme pozitívny vplyv na spoločnosť.

Určite viete, ako vystresovaní zamestnanci ovplyvňujú projekty. Vaši zákazníci si všimnú, keď je ich kontaktná osoba vystresovaná, a často to ovplyvňuje ich požiadavky. Takto sa malý požiar môže rýchlo zmeniť na požiar veľkého rozsahu.

Účastníci teambuildingu môžu vďaka naučeným nástrojom (zvládanie stresu, zvládanie konfliktov, relaxačné techniky) zostať v dobrej kondícii. To má pozitívny vplyv na spokojnosť zákazníkov.

Aké sú výhody teambuildingu pre zamestnancov?

Teambuilding by mal byť pre zamestnancov zábavou. Zábava má pozitívny vedľajší účinok, človek sa cíti zrelaxovaný a znižuje svoj stres. Po teambuildingu sa môžete vrátiť do práce motivovanejší.

Základnými kameňmi súdržnosti sú rešpekt a dôvera. Budovanie tímu prehlbuje a rozvíja hodnoty. Nielen členovia tímu majú z toho úžitok. Posilňuje sa profesionálny vzťah medzi členmi tímu a manažérmi.

Komunikáciu je možné zlepšiť budovaním tímu. To znamená, že tím rozvíja schopnosť stanovovať si jasné spoločné ciele. Ciele sú definované vďaka pozornému počúvaniu, otvorenej komunikácii, konštruktívnej kritike a hodnotnej spolupráci.

Máte náladu na neobvyklý teambuilding v exteriéri?

Rozsah činností na teambuildingu je prakticky neobmedzený. Či už v lete alebo v zime, vo vnútri alebo vonku, pripravili sme pre vás niekoľko neobvyklých aktivít na teambuilding.

Myšlienka teambuildingu, ktorá nás zaujala svojou neobvyklosťou, bolo spoločné rozbitie auta. Moment, moment! Ak sa váš tím už rovno vybral na cestu na parkovisko, myslíme tým organizovanú tímovú akciu riadenú profesionálom. Opatrnosť, vybavenie, náradie a ochranné prostriedky sú povinné.

Vaši zamestnanci dostanú príležitosť v priebehu 1 až 2 hodín dať autám zo šrotoviska nový vzhľad. Dôraz sa kladie na (pravdepodobne) jedinečný spoločný zážitok, odbúranie stresu a samozrejme zábavu.

Ďalšou zaujímavou možnosťou na teambuildingu je krimi večera. Tento nápad na budovanie tímu je určený pre tých, ktorí majú radšej kľud. Počas večere pozostávajúcej z viacerých chodov čelí váš tím zvláštnemu druhu výzvy. Musí sa vyriešiť prípad vraždy.

V závislosti od toho, kto akciu organizuje, môžu skúsení herci do akcie zapojiť aj vybraných členov tímu alebo dokonca vedúcich pracovníkov. Táto teambuildingová aktivita podporuje tímovú spoluprácu a tímovú komunikáciu.

Teambuilding

Dávate prednosť teambuildingu v interiéri?

Hneď môžete otestovať ďalšie tímové hry. Zhrnuli sme, čo k tomu potrebujete a ako tieto hry fungujú.

„Jednoducho ako zombie“ je naša prvá hra

Čo potrebujete: lano, kľúč a puzzle alebo hádanky.

Postup: Váš tím sa zhromaždí v konferenčnej alebo zasadacej miestnosti. Mali by z nej byť odstránené stoličky, stoly alebo iný nábytok. Miestnosť sa následne zamkne.

Vyberte 2 členov tímu, ktorí budú hrať roľu zombie. (Úloha: stonanie, vrčanie, nekoordinované pohyby – to, čo zombie robia.) Zombie sú uviazané v rohu miestnosti s rozpätím pohybu do vzdialenosti jeden a pol metra.

Lano sa každých 5 minút predlžuje o jeden meter.

Zvyšok tímu musí vyriešiť hádanku, aby našiel skrytý kľúč a „utiekol“ z miestnosti.

Táto tímová aktivita podporuje tvorivé riešenie problémov a prácu v tíme.

Nasledujúca teambuildingová aktivita tiež predstavuje vynikajúcu voľbu.

Čo potrebujete: 20 surových špagiet, 1 kotúč lepiacej pásky, 1 meter dlhú šnúru a 1 marshmallow pre každý tím

Úloha: postaviť z týchto vecí vežu.

Veža by mala zostať na svojom mieste 5 sekúnd (takže ju nikto nesmie držať alebo podopierať). Môžete skúsiť aj inú verziu, v ktorej dáte každému tímu celé vrecko marshmallows. V takom prípade by šlo o čo najrýchlejšie postavenie veže zo všetkých.

Táto aktivita je zameraná na budovanie tímu a podporuje aj kreatívne riešenie problémov a tímovú spoluprácu.

Ďalšia indoorová aktivita na budovanie tímu nie je určená pre slabé povahy

Čo potrebujete: lano, lepiacu pásku

Postup: Oblepte lepiacou páskou plochu na podlahe. Na tvare nezáleží. Tím sa postaví do stredu plochy. Následne plochu pomaly zmenšujte. Členovia tímu musia nájsť spôsob, aby všetci zostali v zmenšujúcej sa oblasti.

Záver

Na spoločnosť má nespochybniteľný vplyv tím, ktorý sa navzájom dobre pozná, správa sa k sebe s rešpektom, komunikuje otvorene a dôveruje si. Ak sú zamestnanci motivovaní, zvyšuje sa produktivita. Fluktuácia a práceneschopnosť sa znižuje. Teambuilding spája ľudí a posilňuje spoločnosť.