Životopis

Životopis – ako správne vytvoriť životopis?

Koľko si myslíte, že trvá recruiterovi, kým si prezrie vašu žiadosť o zamestnanie? Jedno je isté a dokázali to aj mnohé vedecké štúdie: životopis je jadro vašej žiadosti a musí presvedčiť do niekoľkých sekúnd. Pri písaní životopisu by ste preto mali postupovať o to opatrnejšie. S našimi tipmi to zvládnete ľavou zadnou.

Ako jednoducho zostaviť správny životopis

Najskôr si pozrite svoj existujúci životopis a zamyslite sa, ktoré zručnosti, kvalifikácie a odborné pozície sú relevantné pre potenciálne nové pracovné miesto, ktoré informácie môžete odstrániť a čo by ste mali (berúc do úvahy znenie pracovného inzerátu) trochu preformulovať.

Tip: To, že ste boli pred 10 rokmi v lete predajcom zmrzliny, nezaujíma nikoho z realitnej spoločnosti, v ktorej sa chcete stať účtovníkom. Najlepšie urobíte, ak začnete tým, že si svoj profesionálny život vytvoríte pre seba. Takto si spravíte prehľad o všetkých profesijných situáciách, tituloch, školeniach a ďalšom vzdelávaní. Myslite tiež na svoje koníčky a soft skills.

Ak sa potom pozriete na konkrétnu pracovnú ponuku, rýchlo zistíte, že nie všetko sa hodí uviesť. Do životopisu dajte iba informácie, ktoré sú relevantné pre danú pozíciu a ktoré zdôrazňujú vaše profesionálne a osobné hodnoty. Na záver sa uistite, že ste vo svojom životopise a v motivačnom liste uviedli požadované znalosti z pracovného inzerátu.

Aký dlhý by mal byť životopis?

V ideálnom prípade uvediete všetky informácie na stránke A4. Ak musíte výrazne zmenšiť veľkosť písma, aby sa vám všetko zmestilo  na jednu stránku, zabudnite na to. Vždy je jednoduchšie upraviť údaje, ako použiť zmenšenie. Ak je to potrebné, prezentujte sa na dvoch stranách. Využite veľkoryso priestor, ktorý máte k dispozícii, a nenechávajte na jednej strane len dve vety. Možno druhá strana ani nie je potrebná. Ak sa rozhodnete pre iný typ usporiadania životopisu, problém s priestorom sa často vyrieši sám.

Aký by mal byť štruktúrovaný životopis?

Tvar a štruktúra sú čarovné slová. Tabuľková štruktúra má výhody, je veľmi prehľadná. Mali by ste tiež použiť kategórie alebo podnadpisy.

Najbežnejšie kategórie podľa dôležitosti:

  • Pracovné skúsenosti
  • Vzdelanie
  • Počítačové zručnosti
  • Jazykové znalosti
  • Ostatné znalosti
  • Záľuby/Soft skills

Životopis

Najzaujímavejšia časť pre recruiterov je vaša profesionálna kariéra. Mali by byť schopní rýchlo zistiť, kde momentálne pracujete a aká je vaša náplň práce. Pre každé zamestnanie, ktoré v životopise uvádzate ako pracovnú skúsenosť, by ste mali určite uviesť:

  • Kde ste pracovali: celý názov spoločnosti, miesto práce
  • Ako dlho ste tam pracovali: Mesiac/Rok – Mesiac/Rok
  • Aké boli vaše hlavné úlohy (iba kľúčové slová, žiadne celé vety!). Ak je to možné, uveďte znalosti požadované v pracovnom inzeráte.

Pri určovaní vašich jazykových znalostí sa podľa možnosti riaďte Spoločným európskym referenčným rámcom pre jazyky. Svoje jazykové znalosti môžete zaradiť na určitú jazykovú úroveň podľa medzinárodných štandardov.

V životopise nie je povinné uvádzať záľuby a mali by sa používať iba v prípade, ak zlepšia vaše šance. Ak chcete uviesť záľuby, zvážte nasledujúce tipy: Tímové športy vyjadrujú tímového ducha. Pri neobvyklých záľubách, ako je exotické bojové umenie alebo špeciálna umelecká činnosť, vzbudíte zvedavosť. Fotografovanie a tvorba videí pomôžu, ak sa uchádzate o prácu z oblasti grafického dizajnu. Blogovanie dáva uchádzačom plusové body v prípade, že sa uchádzajú o prácu z oblasti komunikácie. Dobrovoľnícka práca je všeobecne vítaná. Čokoľvek poviete, musí to byť naozaj jeden z vašich koníčkov!

Usporiadanie údajov

Posledné zamestnanie alebo vzdelanie/školenie má byť uvedené ako prvé, aby recruiter na prvý pohľad videl, kde práve pracujete a aké je vaše najvyššie vzdelanie.

Obrázok vám povie viac… 1. časť – Ikony

Grafické prvky sprehľadňujú obsah vášho životopisu (fakty, fakty, fakty!) a umožňujú čitateľom orientovať sa ešte rýchlejšie. Používajte grafické prvky, ako sú ikony. Napríklad bublina reči ako symbol jazykových znalostí, počítač ako symbol IT zručností, dom ako symbol adresy, ozubené kolesá ako symbol kvalifikácie alebo zručností, trofej ako symbol zvláštnych ocenení, atď. Určite chápete, čo sa tým myslí.

Obrázok vám povie viac… 2. časť – Fotka uchádzača

V anglicky hovoriacich krajinách je zvykom neuvádzať fotografie, pohlavie, národnosť a dátum narodenia. Táto prax nie je u nás zatiaľ veľmi rozšírená. Životopis bez fotografie môže byť dôvodom, že vás ako žiadateľa odmietnu, prípadne vás požiadajú o doposlanie fotografie. Poznámka: zvoľte profesionálnu fotografiu! Fotografia z poslednej párty, plážová fotka v neformálnom oblečení z minuloročnej dovolenky alebo v kostýme kraba nie je vhodnou voľbou. Pokiaľ sa samozrejme neuchádzate o pozíciu „animátor v kostýme kraba“.

Selfie ako fotka vo vašom životopise je tiež absolútne neakceptovateľná. Vyzerá to neprofesionálne a môže vás to vyradiť z výberového procesu. Lepšie je investovať do kvalitného snímku od profesionálneho fotografa. To, že je fotka urobené profesionálom, je viditeľné na prvý pohľad. Najvhodnejšie sú fotografie formou polovičného portrétu. Pozor: dôležité je aj vaše oblečenie. Uistite sa, že je váš odev formálny, nie sú na ňom škvrny a nie je pokrčený. Na fotografii je to viditeľné.

Pozadie vašej fotografie by malo byť neutrálne a pokojné. Biela je najbežnejšia farba pozadia. Neprídete tak o možnosť neskôr vložiť ako pozadie korporátne farby zamestnávateľa. Odporúča sa formát portrétu. Ten sa najjednoduchšie vkladá do životopisu alebo sprievodného listu.

Osobné údaje

V tomto bode by ste mali uviesť svoje meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu, telefónne číslo a e-mailovú adresu. Nezabudnite skontrolovať, či ste údaje zadali úplne a správne. Nesmie sa stať, že urobíte preklep v telefónnom čísle alebo e-mailovej adrese. Ak ste sa presťahovali len nedávno, radšej skontrolujte adresu ešte raz. Môže sa totiž stať, že neúmyselne uvediete svoju starú adresu.

Obsah – hovorte jazykom svojho potenciálneho zamestnávateľa!

Znova si pozorne prečítajte inzerát s ponukou práce a porovnajte, či ste schopnosti uvedené v inzeráte zahrnuli vo vašom životopise a či ste ich nepomenovali inak. Ak je to tak, zosúlaďte ich s popisom v pracovnej ponuke. Vo všeobecnosti sa v životopise pokúste použiť výrazy uvedené v inzeráte práce. Samozrejme za predpokladu, že informácie sú pravdivé.

Grafický dizajn

Použite firemnú identitu spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o prácu. To poukazuje na to, že sa do spoločnosti hodíte. V grafickom dizajne vášho životopisu použite firemné farby a vhodné písmo. Môžete sa tiež bližšie pozrieť na pracovnú ponuku z pohľadu grafiky. Alebo kliknite na webovú stránku spoločnosti. Tam získate ďalšie informácie, na základe ktorých môžete svoj životopis čo najviac zosúladiť so zamestnávateľom po grafickej stránke.

Lož má krátke nohy

Keď vás šéf požiada, aby ste presunuli súbory na iCloud, a vy pri tom nemáte poňatia ako sa to robí, nastane problém. Stať sa to môže, ak ste v životopise podvádzali s cieľom nazbierať plusové body. Takže vždy hovorte pravdu! Takéto klamstvá môžu viesť k ukončeniu pracovného pomeru aj po prijatí. Namiesto toho, aby ste klamali o svojej kvalifikácii, absolvujte školenie zamerané na rozvoj týchto schopností. Alebo dajte svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi jasne najavo, že tieto vedomosti ešte nemáte, ale chceli by ste sa ich naučiť. Klamstvá sa odhalia obzvlášť rýchlo, pokiaľ ide o jazykové znalosti. Často sa stáva, že musia byť použité na pracovnom pohovore alebo v prvý pracovný deň. Ak po španielsky len stručne pozdravíte a ďalej zo seba nedostanete ani slovo, rýchlo vysvitne, že ste klamali.

Nebojte sa medzier v životopise!

Medzery v životopise nie sú až také zlé, pokiaľ ich viete dobre vysvetliť. Ak ste napríklad cestovali do zahraničia, rozšírili ste si tým medzikultúrne zručnosti a jazykové znalosti. Schovávanie medzier aj tak nefunguje. Personalisti ich dokážu veľmi rýchlo odhaliť, nepodarí sa vám ich prekabátiť obvyklými trikmi. Nemá ani zmysel medzery v životopise zatajovať. Takéto lži po odhalení poškodzujú vašu dôveryhodnosť. Ak sú v životopise nejaké medzery, je dôležité, aby ste ich pozitívne pomenovali. Napríklad by ste nemali používať výraz nezamestnaný, ale uchádzač o zamestnanie.

Životopis

Chyby v pravopise, gramatike alebo preklepy

Pravopisné, gramatické chyby alebo preklepy sú pre väčšinu HR manažérov absolútnym No-Go. Byť odmietnutý z tohto dôvodu je mimoriadne trpké. Investujte teda dostatok času na prečítanie a opravenie vášho životopisu. Ak je pravopis, gramatika a interpunkcia vaším prirodzenými nepriateľom, požiadajte o pomoc priateľov, ktorí tieto zručnosti ovládajú.

Vedomosti a zručnosti uveďte v životopise

Aj v tomto prípade platí, že uvádzať treba iba znalosti a zručnosti, ktoré sú skutočne relevantné pre inzerovanú pozíciu. Takmer každé pracovné miesto obsahuje jasné informácie o požadovaných zručnostiach. Podrobne uveďte príslušné zručnosti. Napríklad namiesto „veľmi dobrých počítačových zručností“ by ste mali napísať „veľmi dobrá znalosť MS Office, najmä Word a PowerPoint“.

Požadované zručnosti, napríklad schopnosť pracovať v tíme, môžete uviesť vo forme tímových športov, ako svojej záľuby. Máte ďalšie zručnosti a vedomosti, ktoré môžu byť plusom pri inzerovanom pracovnom mieste? Potom ich určite uveďte. Patria sem jazykové znalosti, znalosti programov alebo systémov CRM.

Svoje jazykové znalosti je vhodné uviesť v súlade s Európskym referenčným rámcom pre jazyky. Ten je rozdelený na A1, A2, B1, B2 a tiež C1 a C2. To naznačuje, ako dobre ovládate príslušný jazyk. Platí nasledujúce: A1 znamená začiatočníci a C2 znalosti, ktoré zhruba zodpovedajú materinskému jazyku.

IT zručnosti sú už štandardom

Dnes už takmer neexistujú práce, ktoré by si nevyžadovali žiadnu znalosť IT. V závislosti od toho, o aké povolanie sa uchádzate, sú potrebné rozdielne zručnosti. Medzi rôzne zručnosti v oblasti IT patria:

  • Word
  • PowerPoint
  • Excel
  • Photoshop
  • InDesign
  • Illustrator
  • Programovacie jazyky ako C++, PHP, Java a iné
  • Znalosti z oblasti sociálnych médií (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, atď.)
  • Znalosti z oblasti CRM

Tak, ako pri jazykových znalostiach, aj pri počítačových znalostiach uvádzajte, na akej ste úrovni. Uvádza sa to nasledovne:

  • Základy
  • Mierne pokročilý
  • Pokročilý
  • Expert

Upozornenie: Ak uvediete v životopise, že ovládate balík MS Office, musíte si uvedomiť, že zahŕňa niekoľko programov. Patrí sem Word, Excel, PowerPoint a ďalšie. Uviesť to má zmysel, iba ak viete narábať s väčšinou alebo s dokonca všetkými týmito programami.

Nezabudnite na soft skills

Soft skills sú tiež súčasťou vašich zručností, môžu doplniť váš profil a zatraktívniť ho. Nezabudnite ich preto zahrnúť aj do svojho životopisu. V závislosti od typu práce sú potrebné rôzne soft skills. Preto sa najskôr pozrite, aké soft skills sú uvedené v pracovnom inzeráte. Pomocou internetu potom môžete zistiť, ktoré soft skills sú dôležité pre spoločnosť. Na základe toho potom môžete v životopise uviesť vaše zručnosti. Soft skills zahŕňajú napríklad tímovú prácu, rýchle porozumenie, organizačné nadanie, komunikačné schopnosti, odolnosť proti stresu alebo sociálne zručnosti.

Profily na sociálnych sieťach ako životopis

V určitom veku môže byť profesionálny profil na kariérnych sieťach ako LinkedIn alebo Xing ťažko predstaviteľný. Stále viac a viac recruiterov aktívne hľadá potenciálnych záujemcov o ich voľné pracovné miesta na týchto sieťach. To, aby si vás našla nová práca, už dávno prestalo byť snom. Preto vám odporúčame, aby ste starostlivo udržiavali svoje profily na sociálnych sieťach. Uistite sa tiež, že máte na LinkedIn alebo Xing profesionálnu profilovú fotografiu.

Je tiež dobré, ak podrobne popíšete svoje vedomosti a zručnosti. Predstavte si svoj profil ako digitálny životopis. Preto uveďte svoje odborné skúsenosti a referencie. Uveďte tiež svojho súčasného zamestnávateľa a svoje vzdelanie. V skratke: uistite sa, že všetky podrobnosti z vášho životopisu sú obsiahnuté aj vo vašich profiloch. Do životopisu môžete zahrnúť aj odkazy na svoje profily na sociálnych sieťach. Takto dáte HR manažérom najavo, že profesionálne narábate so sociálnymi sieťami.

  • Kontrolný zoznam pre perfektný životopis
  • Vhodný názov dokumentu
  • Žiaden nevkusný dizajn
  • Správne usporiadanie pracovných skúseností
  • Dajte si pozor na dĺžku
  • Určite si jasnú podobu

Áno, pri pomenúvaní dokumentu sa môžu objaviť prvé chyby. Tu je dôležité jasné označenie. Najlepšie je nazvať dokument „Životopis“ alebo „CV“, za ktorým nasleduje vaše celé meno. Napríklad: „Životopis_Eva_Vzorová“ alebo „CV_Eva_Vzorová“.

Chyby pri vytváraní životopisu

Pri vytváraní životopisu by ste sa mali vyvarovať nasledujúcich chýb:

  • Poskytnutie neprofesionálnej e-mailovej adresy
  • Uvádzanie irelevantných a bizarných záľub
  • Uvádzanie úspechov, ktoré nie sú skutočnými úspechmi
  • Uvádzanie nerelevantnej odbornej praxe
  • Klamstvá o medzerách v životopise či iné nepravdy
  • Nadbytočné informácie
  • E-mailová adresa

HR manažéri si samozrejme všimnú uvádzanú e-mailovú adresu. Áno, mali by ste jej tiež venovať primeranú pozornosť. E-mailová adresa sa zvyčajne skladá z krstného mena a priezviska, za ktorým nasleduje poskytovateľ e-mailu. E-mailové adresy ako: Maxiiii96@gmx.at alebo gebmlujucateta@yahoo.com vytvárajú neprofesionálny a nezrelý dojem. Najlepšie je, keď vo svojej žiadosti uvediete neutrálnu e-mailovú adresu. To vám vo svete práce všeobecne prospeje.

Životopis

Záľuby

Ako už bolo spomenuté, v životopise nemusia byť zahrnuté záľuby. Chcete ich uviesť? Potom je lepšie sa vzdať irelevantných či dokonca bizarných záľub. Rekreačné aktivity, ako je žehlenie, skákanie po vagónoch vlaku alebo zbieranie bábik Barbie, zamestnancov HR nezaujímajú.

Úspech alebo žiadny úspech

Ak vo svojom životopise spomeniete špeciálne úspechy, mali by to byť skutočne úspechy. Skutočnosť, že ste po troch pokusoch konečne dočítali 1000-stranovú knihu Stephana Kinga, recruitera nijako nezaujmú. Aj keď to mohol byť pre vás osobne obrovský výkon, nemali by ste to uvádzať v životopise.

Pracovné skúsenosti

Mini úväzky alebo drobné brigády z vašich školských čias alebo počas štúdia nemusia byť uvedené všetky. Takéto pracovné skúsenosti by ste mali uviesť, iba ak sú relevantné pre novú pozíciu. Ak sa uchádzate o pozíciu daňového poradcu, nezáleží na tom, či ste pred rokmi štyri týždne predávali zmrzlinu.

Klamstvá

Klamstvá spravidla nemajú miesto v životopise ani v pracovnom živote. Aj napriek nepríjemným veciam v životopise by ste nemali klamať. V životopise tiež nemajú miesto ani nepravdy o pracovných skúsenostiach.

Nadbytočné informácie

Životopis by mal byť krátky a priamočiary. Nadbytočné informácie mu nepridajú na hodnote.  Informácie, ktoré sú príliš osobné, napríklad zamestnanie vašich rodičov alebo mená vašich detí, sa v životopise neuvádzajú. Pre podrobnejší popis je najlepšie použiť sprievodný list.

Rukou písaný životopis

Mnohí si teraz môžu myslieť, že rukou písané životopisy patria do doby kamennej. Nie je to však celkom pravda. Spoločnosti ich často dokonca výslovne vyžadujú. Týmto spôsobom sa zamestnávatelia snažia zistiť, ako motivovaní sú uchádzači. Predpokladajú, že iba tí, ktorí sa o danú pozíciu skutočne zaujímajú, vyvinú ďalšie úsilie tohto druhu.

Ale pozor: ručne písaný životopis nie je štruktúrovaný rovnako ako tabuľkový. Ručne písané životopisy sú písané ako eseje. Obsahovo sú preto podrobnejšie. Ručne písané životopisy sú rozdelené na úvod, hlavnú časť a záver. V ručne písanom životopise sú vaše profesionálne skúsenosti zoradené chronologicky.

Študentský životopis má inú štruktúru

Je zrejmé, že študenti majú zvyčajne minimálne alebo žiadne pracovné skúsenosti. To však vôbec nie je problém. V tomto prípade dáte do popredia svoje osobné predpoklady a kompetencie. Môžu byť uvedené aj letné stáže a mini zamestnania. V životopise sú zahrnuté aj záujmy a záľuby. Tu je dôležité, aby sa týkali zamestnania alebo stáže, o ktorú sa uchádzate.

Životopis v angličtine

Ak plánujete pracovať v zahraničí, zvyčajne sa vyžaduje životopis v angličtine. Životopis a resumé sa zásadne líšia od našich dokumentov, ktorými sa uchádzate o zamestnanie. Resumé vnímajte ako jednoduchý informačný list. Najdôležitejšie údaje a zručnosti sú uvedené na jednej stránke. Resumé nesmie byť dlhšie ako jedna strana. Výnimku môžete urobiť, ak máte skutočne veľmi rozsiahle relevantné pracovné skúsenosti.

Oproti resumé je životopis omnoho podrobnejší. Životopis obsahuje osobné údaje, kariérne ciele, odborné oblasti, pracovné skúsenosti, vzdelanie, jazyky a zručnosti. Pracovné skúsenosti nie sú uvedené antichronologicky, ale v nadradených odstavcoch.

Správna úprava životopisu

Pre všetkých tvorivých ľudí: Personalisti majú nanešťastie najradšej klasický životopis. V popredí by mal byť self-marketing, teda vaša reklama. O tom, či uspejete, rozhoduje vaša vlastná propagácia. Dizajn by sa preto mal prispôsobiť vybranej profesii, pretože v kreatívnych profesiách, ako je grafický dizajnér, bodujú predovšetkým kreatívne žiadosti. Ak pošlete žiadosť napísanú v programe Word štandardným písmom Calibri, strácate svoj drahocenný čas.

Ak chcete vyniknúť v dave, môžete si vytvoriť domovskú stránku žiadosti alebo video žiadosť o zamestnanie. V profesiách, ako sú bankoví úradníci alebo zubní asistenti, bohužiaľ použitie farieb zvyčajne neprináša požadovaný úspech.

S našimi tipmi na napísanie životopisu vášmu profesionálnemu úspechu nič nestojí v ceste. Prajeme vám veľa šťastia a úspechov pri hľadaní práce!